Mladá vinice

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Mladá vinice

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  xsucha02 a poslední změna proběhla 19.6.2020.

Prohlížíte 5 příspěvků - 1 z 5 (celkem z 5)
 • Autor
  Příspěvky
 • #220600

  MS
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím,

  chtěl bych požádat o radu.
  Mám první rok vytáhnuté sazenice na kmínek/polotažeň, jedná se PIWI odrůdu Saphira. Výsadba na jaře 2019, dřevo bylo silné, tak jsem nechal u většiny již letos kmínek.
  Na některých hlavách je i 15 hroznů, jde mi o to, zda redukovat a případně kdy, abych nevysílil hned ze začátku hlavu, ale zase pokud odstraním některé hrozny, aby daná hlava nerostla příliš bujně.
  Kdy je nejlepší doba odstranění části násady – případně, které hrozny je nejlepší odstraňovat (zda všechny druhé hrozny na tažni či hrozny půlit) a kolik hroznů ponechat.
  Přikládám foto.

  Děkuji za rady.

  #220611

  petr_12
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Já tažně nechával až na dvouletých hlavičkách a to jsem redukoval tak na 6, max 7 střapců, takže redukci bych rozhodně udělal i na menší počet ještě. Stačí někdy po odkvětu, klidně v průběhu července 🙂 nechte jeden na tažni, pokud bude moc, klidně i žádný na tažni.

  #220613

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Řešíme stejný problém, 4 PIWI odrůdy vysazené loni, výhony přes 2 metry, tak jsem u 80% založili kmínek. Násada hroznů velká. Všechny půjdou co nejdřív dolů (zatím nebyl čas). Nechceme riskovat oslabení keřů a násadu v příštím roce, i když vody je letos dost. Doporučuju raději rok počkat.

  U plodných odrůd (MT) by se měla redukce dělat brzo, u červeného v době vybarvování, kdy co se hůř vyvíjí (nevybarvuje) se ustřihne. Ale hromada lidí redukuje až v době zaměkání, kdy je jasnější jaký asi bude rok a hrozny jsou již vyvinuté a nedochází k nadměrnému zvětšení hroznů co zůstanou, případně jdou rozeznat ty co se hůř vyvíjí. Půlení hroznů je vhodné jen pro některé odrůdy, asi nejvíc záleží na tvaru hroznu (nezkoušel jsem). Doporučuje se např. u Cerasonu.
  Hlavní je, ale kvalitní zimní řez.

  #220643

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Pokud mohu soudit podle fotek, jedná se (i když je to teprve loňská výsadba) o velmi vitální keře. Letorosty mají na toto období pěknou délku a průměr. Nebál bych se na takových letorostech ponechat klidně po jednom hroznu. Rostlina to utáhne. Nedržel bych se striktně stáří rostliny, ale toho, jak je keř vitální.

  #220649

  xsucha02
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Kolega o kus dal sadil vice piwi odrud a hned druhy rok to nechal uplne plne, ze sem myslel, ze to nemoze vydrzet v roce 2017 a vydrzelo to. A od te doby ma kazdy rok peknou urodu, hlavy nekapou. Nekde sem cetl, ze kdyz je kminek pevny, muze se ker zatizit, aby musel zamakat a tlacil koreny niz. Je tam ale piscita puda, tak ty koreny jdou asi rychle hluboko.
  Neco bych tam nechal, aspon mas rok k dobru na zkousku, jak s odrudou pracovat

Prohlížíte 5 příspěvků - 1 z 5 (celkem z 5)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.