mechanizované okopávání

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce mechanizované okopávání

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  LordSauvignon a poslední změna proběhla 11.6.2019.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
 • Autor
  Příspěvky
 • #206085

  Dobrý den,

  má vinohra cca 30 arů. Doteď se okopvalo ručně ale loni už jsme to přestali zvládat. Porizeni traktoru a kopavacky na nej je bohuzel ekonomicky nemožné. Máte nějaké rady a náody na mechanické okopávání? Jak to udělat? Napadá mě například Tera Vri s kultivátorem (rotačím) + otočná řidítka. Ale nejsem si jistý zda to bude prakticky fungovat a jestli to nepojede moc pomalu. Máte někdo zkušenosti?

  Děkuji

  #206138

  moll
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Tera je moc těžká na motorový kultivator. Vy myslíte něco takového:
  motorovy-kultivator a mohlo by Vám to stačit.
  Ale ve větším se používají traktory s výkyvnou sekcí. Nejlépe někde jen půjčit, či objednat službu.

  #206167

  https://www.fuxtec.cz/product/kultivator-ke-krovinorezu/#description a co tento nastavec na krovinorez? Nezkousel nekdo? Premyslim ze bych to poridil..

  #206168

  Wimpi
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Ručně okopávat 30 arů vinohradu bych věru nechtěl (= galeje). Na komfortu a proveditelnosti strojního kypření a odplevelování půdy má velký vliv způsob vysazení keřů, čili jaké jsou rozteče mezi řadami, jak jsou široká zatravněná meziřadí, jak jsou široké bezplevelné příkmenné pásy, jak jsou vysoké kmínky. Obtížné a problematické je obdělávání úzkých příkmenných pásů, které leží přímo pod nízko posazenou a širokou listovou stěnou. Obecně platí: vysoké kmínky a široké rozteče mezi řadami jsou pro tento případ výhodnější, protože se tam člověk dostane s technikou. U ručně vedeného půdního kultivátoru je velmi důležité, aby měl stranově výklopná řídítka, protože s rovnými pevnými řídítky nelze projít těsně kolem listové stěny a stroj má tendenci stále zajíždět do kmínků a sloupků.
  K odplevelení (nikoli k hloubkovému kypření) pásů pod keři používám celkem spokojeně tuto techniku: MOTOR + PLEČKA. A k tomu ještě na drobné docmrdávky TOTO.
  Pokud ale máte bezplevelné pásy uprostřed řad a nikoli pod keři, lze použít jakýkoli půdní kultivátor (ratavátor) i s rovnými řídítky.
  Ten nástavec na křovořez, na který se ptá Martinezos mi připadá vhopdný jen pro malé plochy, čili vyloženě hobby použití na záhony na zahrádce nebo na drobné dodělávky, ale ne na pořádnou akci do vinohradu.

  #206181

  petrmk
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Souhlasím s Wimpi, nezatravněný pás obdělávám terou s klasickým rotavátorem a příkmenný pás motorem z TERY a rotační plečkou viz foto Wimpi, Mezi hlavama dokopnu motykou, nebo proškrábnu ruční plečkou Fiskars. Obděláváme takto 33arů. Když se zapojí rodina (manželka a děti), je to za dva podvečery hotové. Předchozí udělátka považuji podle obrázku na 30arů vinohradu za jednorázovky na jedno použití.

  #208029

  Zdenaal
  Účastník
  Poslat vzkaz

  pořídil jsem asi před 4 roky toto:

  https://www.mountfield.cz/kultivator-adapter-740-746-753-755-1krz2031

  a musím říci, že jsem s tím spokojen, je akorát potřeba nenechat moc narůst svlačec jinak pořád čistíte. Nože nelze rozebrat, takže to musíte pracně vytahat. Ale pokud okopávám pravidelně tak to nemá chybu, já mám vinohrad nepoužitelný na čtyřkolou techniku a rotavátor vari používám jen na jaře, jinak bych se při šplýchání bořil a načechraná půda jde dělat rotavátorem opakovaně špatně – pořád se to zahrabává.

  bohužel Mountfield to stáhl z nabídky, asi to nikdo nekupoval.

  Musel jsem přejít taky na tuto techniku, protože mám málo času a kopat ve vinohradu už v rodině nikoho netáhne (odhadem 8 arů), rodiče jsou už starší a ostatní se
  k tomu staví, že je to můj koníček :-). Bez techniky to prostě jít nemůže.

  #208031

  Zdenaal
  Účastník
  Poslat vzkaz

  ještě lze koupit něco podobného od hechtu, ale mám obavy, že až se tam namotá tráva tak dvouřadé nože nebudou velká výhra, a zpravidla tím okopáváním ničíte trávu než kypříte ideálně odtravněný pás pod hlavama, tedy aspoň já, který glyfosáty ze zásady od začátku nepoužívá

  #208061

  Na 30 arů by myslím stačilo nechat si svařit i něco takového a nějak šikovně připojit k TERRA-VARI: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=51&t=29656

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.