Lahvování vína

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Lahvování vína

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Vitis a poslední změna proběhla 28.12.2017.

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
  • Autor
    Příspěvky
  • #171024 odpověď

    MARPEL
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím, chci se zeptat na nějaký tradiční, osvědčený postup při lahvování vína. Jaké přípravky používáte ke stabilizaci vína v láhvi? Mám zkušenosti se sorbanem draselným, používá někdo něco jiného? Protože v poslední době se mi v láhvích tvoří bílé vločky na spodu láhve, po promíchání to plave v celé láhvi a nedělá to dobrý dojem. A právě nevím, jestli to nezpůsobuje sorban draselný, i když by měl být rozpustný ve vodě. Nečistotu v láhvi bych vyloučil,používám čisté,nové láhve a před lahvováním ještě propláchnu vodou. A dále většinou lahvuji bez přidání tekuté síry, jsem zvyklý sířit pouze plátkovou sirou sudy a demižony. Zjišťujete tedy před lahvováním množství síry ve víně a případně přidáváte? Nějaký jednoduchý postup na zjištění síry a případně o kolik je potřeba dosířit před lahvováním? Jestli přímo do demižonu a pak stáčet do lahví nebo jakým způsobem to porvádíte?

    Děkuji za radu.

    #171029 odpověď

    Tomas
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Tak to děláš zcela špatně. Zákal, který popisujete, je nejspíš termolabilni bílkovina. Zkus si něco k tomu přečíst v nějaké knížce.
    Neříkám, že je to jediný správný postup, ale dělám to takto.
    Kontrola termolabilni bílkoviny, odstranění bentonitem. Bentonit vysedimentuje a víno se stočí.
    Po bentonitu filtrace jemnou křemelnou. Po ní doplnění SO2 někam na 50mg/l.
    Ověření síry. Lahvování pomocí Enol matic s mikrofiltrací 0,45 um.
    Pouze do nových láhví. Pak je velká šance, že se víno v láhvi udrží.

    #171031 odpověď

    Carloss
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Podle mě je to co vy popisujete vinný kámen ten není na závadu, ale pokud vám vadí z estetického hlediska použijte cmc nebo kys.metavinnou
    Pokud jinou závadu ve víně nemáte nic jiného bych neměnil( pokud si nechcete koupit enolku za cca 10tis.)
    Na měření síry si sežeňte roztok A a B
    U suchých vín bych zbytečně nedával moc 35 stačí u vín se zbytkovím cukrem to bude chtít těch 50

    #171136 odpověď

    JendaS
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravim.Jak pise Carloss.Mimochodem sirit do lahve suche vino ideal na 35mg-l SO2. polosladke/sladke 45mg//l je dostacujici..dulezita je i celkova SO2.

    #171138 odpověď

    jmac74
    Účastník
    Poslat vzkaz

    No teda. To je primo ukazka bio produkce az na ten sorban ktery zakon v urcitem pripade povoluje u sladkych vin ale brrrr. Urcite je dulezite hlidat so2 v prubehu celeho skoleni vina. Zasirit na pocatku knotem muze byt ale co dal? Oxidace je smrt ovocitosti a chutove cistoty vlastne vino pak je uplne pryc. Ono s tim sirenim je to jeste slozitejsi nebot take hladinu ovlivnuje ph. Takze neni hladina sireni jen dle cukru a pro kazde vino je to jinak. Bezpecne je 30 az 50 ale 50 muze byt zbytecne a kontraproduktivni. V pocatku volny so2 kazdy tyden klesne i o 15. Takze za 14 dni muze byt vino k vyliti.
    Letos jsem presel na sireni tekutou sirou bez amoniaku oproti praskovemu. Presna, rychla a jednoducha aplikace. Jako mikro vinar pri skoleni pouzivam jen so2, bentonit, mraz a sedimentaci s naslednou filtraci, zadnou dalsi chemii. Obvykle kolem noveho roku jsem u bileho po filtraci. Pak jeste zrani min mesic v nerezovych tancich a neustala kontrola so2 a po dosireni stoceni. Pak lezeni na lahvich pri 11 stupnich ve vinotekach do vypiti. Nemam totiz moc dobry sklep a v kvetnu stoupne teplota nad unosnou miru. To zpusobovalo i nastartovani jmf u cervenych v lahvich kde vznikal drobny zakal. Proto dnes uz provadim i to rizene. Take to prispiva k stabilite a hlavne k lahodnejsimu projevu kyselin.
    Myslim ze ten vas kal bude nez kamen prave vysrazena bilkovina nebo zbytek kvasinek. Vinny kamen by byl neskodny a neda se rozmichat jsou to pevne krystaly ktere se trpiti a behem chvilky zase sednou.

    #171180 odpověď

    MARPEL
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ano snazime se delat co nejprirozenejsi vina, prirodniho charakteru bez pridane chemie..sorban obcas pridavame pri lahvovani hlavne u tech sladsich vin,aby nam zarucil nejakou stabilizaci vina v lahvi,aby pri vyssich teplotach nezacalo v lahvi perlit (lide jsou schopni uchovavat vino v pokojove teplote)…

    #171200 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Bílé vločky určitě nejsou vinný kámen. Ten se snadno pozná podle toho, že na světle jiskří

    #186380 odpověď

    Vitis
    Účastník
    Poslat vzkaz

    1Vec přírodní je bentonit ( je to jilovita castice) 2 muzete pouzit jen bentonit.nebo pomocne jako.vyzina (mechyrky ryb) vetsina veci kolem.vina.jsou prirodniho.charakteru takze si.neplest bio naturalni a prirodni.To co popisujete je termolabilni.bilkovina

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
Odpověď na: Lahvování vína
Osobní informace: