Kapková závlaha

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Kapková závlaha

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  CC a poslední změna proběhla 25.1.2020.

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #217010

  Zdravím, chystám se letos vysazovat vinici a jelikož tady máme sucho až hrůza a jsme na hlinito-písčité půdě, zajímají mě vaše zkušenosti, rady, názory doporučení na kapkovou závlahu. Co by jste doporučili? Zkoušeli jste montáž svépomocí?Jaká čerpadla? Jak ušetřit? Díky.

  #217055

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Kapkovou závlahu jsem používal jen u nové jarní výsadby v roce 2017. Jaro bylo hodně suché, pršelo minimálně. Před započatým zavlažováním byly vyrašené letorosty jen cca 5-10 cm dlouhé a u poloviny z nich už vlivem nedostatku vody zasychaly a odpadaly vrcholky. V polovici června jsem přes internet koupil 50 metrů 16-mm černé kapkovací hadice, otvory á 30 cm, nějaké spojky, filtr – celkem cca 1000,- Kč. Těch 50 metrů akorát pokrylo celý řádek révy. Hadice byla volně ložená na zemi, průtok byl 6,5-7 litrů/minutu, čili za zhruba 1,5 hodiny vykapalo 600-700 litrů/50 metrů řádku. Zavlažováno pomocí čerpadla – nautily ze studny. Takto jsem střídavě zavlažoval 3 řádky nové výsadby, každý řádek zavlažen zhruba 1x týdně od poloviny června do druhé poloviny července. Po celou tu dobu nepršelo. Během jednoho týdne se sazenice probudily z letargie (či spíše agonie) a za měsíc většina letorostů dosáhla horního okraje tubusu. Asi u poloviny keřů jsem v prvním roce byl schopen zapěstovat kmínek. V druhém roce bylo opět celý červen a červenec sucho a závlahu jsem několikrát obdobně zopakoval.. Díky závlaze jsem v druhém roce měl už první maličkou úrodu a všechny keře s kmínkem.. Efekt pozitivní, úspora času jednoznačná. Svinutí, přesun do nového řádku a rozvinutí 50m hadice trvalo vždy asi 5-10 minut. Kdybych to měl oběhat a zalévat s hadicí v ruce, trvalo by to podstatně déle. K tomu kapková závlaha je efektivnější, voda se vsákne do větší hloubky, při zalévání z hadice velká část odtekla po povrchu.. V loňském roce jsem už výsadbu nezavlažoval a rostla dobře i bez ní. Hadici jsem využil na 50-metrovou řadu u plotu, kde mám stolní odrůdy, a kde zavlažuju každoročně.

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (celkem z 2)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.