Hydrolis -zkušenosti

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Hydrolis -zkušenosti

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Kodak a poslední změna proběhla 19.1.2023.

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (celkem z 3)
 • Autor
  Příspěvky
 • #257495

  Zdravím, uvažuji nad pořízením hydrolisu Lancman např. z vinařského ráje – nejsem rozhodnutý ale jestli vzít objem 120 nebo 170 litrů (nerez,výklopný) – mám to chápat tak, že objem odpovídá tedy množství rmutu, např. 120 kg? Jak dlouho trvá např vylisovat tento objem? Jak jste s tímto zařízením spokojeni? Doteď jsem používal ruční lis..budu rád za názory, zkušenosti..z některých odrůd mám třeba 100 kg v sezoně, z některých mám zhruba 400 – 500 kg max

  #257500

  Spud
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Zdravím. Mám celovýklopný lis Lancman nerez 250l a při lisování tam těch cca 320kg rmutu vleze (záleží aj na tem, jak dobře odtéká mošt) Lisuju tak 2-3h s tím, že v půlce lisování odpustím, rozdrobím matoliny a znovu nahodím na lis, pro lepší výtěžnost. Oproti ručnímu lisu je to velký rozdíl, takže tento lis doporučuji… zlepšila se i kvalita moštu. V případě dotazů se stačí ozvat do zprávy 🙂

  #257508

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Do 170 l Lancmana (celonerez, výklopný) se vleze asi 10 vinařský beden, což je asi 250kg. Jak tu už padlo, záleží jak to stačí odtékat. My to meleme a rovnou posíláme rmutovým čerpadlem do presu, takže to moc nestíhá oddtékat (musí se přerušit mletí a počkat). Pokud to budete na pres kýblovat je předpoklad, že se tam dá i víc, jak bude mít mošt čas oddtéct.
  Nevýhodou presu je, že i když je na maximálním tlaku, tak po cca půl hodině, to teče již velmi slabě (pár litrů za hodinu), takže lisování končíme a matoliny zůstávají dost mokré. Zkoušeli jsme rozhodit a přelisovat, ale výtěžnost nebyla nic moc, cca. 20 l a kvalita moštu nízká, přičemž se čas lisování zhruba zdvojnásobil. Takže jsme se smířili s nižší výlisností, ale asi lepší kvalitou moštu a samozřejmě vyšší rychlostí práce (1 pres cca. 1 hodina), jelikož toho máme moc. Za těchto podmínek není problém zpracovat za odpoledne 50 a víc beden.

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (celkem z 3)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.