hořčiny ve slupce

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce hořčiny ve slupce

Zvolené téma obsahuje celkem 16 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  dall a poslední změna proběhla 5.11.2018.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 17)
  • Autor
    Příspěvky
  • #198356 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Při sběru solarisu jsem si všiml patrných hořčin ve slupce, předpokládám z vysokých letních teplot co byly.
    Trochu mám obavy, aby to nepřešlo i do moštu a následně vína. Co myslíte? Ovlivní to doba naležení, pektolytické enzymy?
    Díky za reakce

    #198368 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Hořčiny jsou leteos ve všem hodně znát a budou zřejmě i ve vínech. Používal jsem na jejich snížení klasickou želatinu při odkalení, letos šel při odkalení do moštu PVPP. Snad zabral. Jsem na hořčiny dost citlivý. Jinak nenecháváme nic naležet, z mlýnku hned na lis.

    #198391 odpověď

    Romec
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím vás, dával jste pouze PVPP nebo společně i s např. Most Gelatinou. Kolik dáváte toho PVPP popř. želatiny? Někdo doporučuje dávat PVPP do kvasícího moštu – i z důvodu dokonalého „přírodního“ rozmíchání vlivem kvašení.

    #198400 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Mostgelatine asi zhoršovala sedimentaci a na hořčiny nestačila. Takže letos už jen pvpp. Dávka 1/2 maxima dle návodu. Odstraněno s kaly po cca. 12 hodinách. Uvidíme.

    #198425 odpověď

    xsucha02
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ja uz bojuju s horcinama 2015,16 a trochu 17. Nepomuze nic, ani pvpp do mostu. Kdyz tam jsou, tak tam jsou a mam je vzdy od 23st vys i kdyz jsou hrozny absolutne bez upalu. U vyssich cukru je jedina moznost je schovat za zb. cukr a kyseliny. U pozdnich sberu vzdy bez problemu. Jednou jedinkrat me paradne zabral na polosuchy RR VH optisil plus, na jine vina v tom roce vubec.

    #198514 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Předpokládám, že bentonit aplikovaný do moštu nepomůže?
    Pomůže při naležení schlazení rmutu? Mám v plánu krátké naležení v řádu hodin s pektolytickými enzymy. Případné hořčiny budu řešit ve stádiu mladého vína. Snad to nebude tak zlé…

    #198515 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    na hořčiny bentonit nepomůže. Trochu pomůže želatina. Stejně jako u každého čeření, aplikovat co nejdřív, nejlépe do moštu.

    #198551 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Na hořčiny je nejúčinnější PVPP. Řešit co nejdřív, hned v moštu. To platí i o úpravě kyselin. V mladém víně je pozdě. Na dokyselení určitě. S enzymy letos hodně opatrně, mohou se podílet na vyšší extrakci hořčin.

    #198562 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    No jak nad tím přemýšlím, tak asi u bílých vín vynechám enzym. Leda, že by v chuti kuliček nebyla hořčina vůbec znát.
    Jinak ty PVPP mi trošku dělají starost ohledně „nezávadnosti“.
    https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E1202
    Snad postačí želatina, potom si jen říkám, jestli ji dát zároveň s bentonitem, aby se mošt lépe vyčistil.

    #201660 odpověď

    Romec
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím Vás, chtěl jsem se dotázat p. Kodaka na výsledek vína, kdy PVPP přidal do moštu. Zdali je to znát na obsahu hořčin v mladém víně. Nejvíce hořčin mám v Mullerce – letos jsem zkoušel přidat do konce kvasícího moštu PVPP v množství 25g/100l, ale hořčiny tam stále jsou (myslím si ale, že to malinko pomohlo) – do stočeného vína jsem přidal další dávku 14g/100l – tak uvidím výsledek. Nevím kolik se může toho PVPP přidat, tak, aby to víno ještě sneslo. Musím udělat vzorkovací sadu.

    #201732 odpověď

    roman123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Hořčinky u zdravích vín mohou být způsobeny neharmonickým obsahem některých netěkavých fenolických látek.
    Fenolické látky
    Přírodní fenoly a polyfenoly jsou ve vínu zastoupena velkou skupinu několika set chemických sloučenin, které ovlivňují chuť i barvu. V plodech vinné révy jsou hlavními zástupci fenolických látek tzv. flavonoidy a z nich pak především skupina flavan-3-olů, zvaných katechiny. Červená vína mají vyšší obsah fenolů než vína bílá. Množství fenolů v hroznech révy vinné je dáno —- intenzitou slunečního svitu.
    U zcela nekyselých vín se zbytkovým cukrem, může jít o bakteriální hořknutí vína.
    Teď praxe:
    zelené práce-Východní strana max 2-3 listy, západní – 1-2 listy pryč. Hnojení – nejlépe přes kapkovou závlahu rozpustná hnojiva, Izraelci z pouště udělali vinice, závlaha NETAFIM + dávkovač hnojiva. Nebo kravský hnůj a v meziřadí/ob jedno Green mix bio. Sběr při fenolické zralosti – důležitý obsah kyselin v hroznech, nejen cukry. Nenechávat naležet, oddělit poslední část při lisování. Mošty dokyselit, tovární kvasinky, výživa ve dvou dávkách. Řízené kvašení. Po dokvašení stočit z matky. Hned čerpadlem zamíchat sůl + želatinu a po chvíli clarsolsuper. po týdnu až třech filtrovat, Becopad lze po ucpání propláchnout reversem a pokračovat ve filtraci. Takto jiskrné víno má příjemné ovocné tóny. V případě setrvání hořčinky upravit kyseliny – přidat kys. mléčnou a u suchých vín hroznový koncentrát. a PVPP použít jako poslední. Nejlépe vyzkoušet na vzorku vína.

    #201740 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Mimo RŠ zabral PVPP velmi dobře, u RŠ jsem přidal 1/4 dávky PVPP, ale bez efektu, pak stačila mimimální dávka Mostgelatiny a víno je zcela bez hořčin. Každý prostředek bere jen nějaké spektrum horčin, takže nejučinější jsou směsné přípravky (vyzina + bílek + želatina + PVPP). Nebo začít želatinou a pokud nezabere tak zkoušet další. Jenom pro doplnění, my vína klasicky nečíříme, po odstranění případných hořčin dáváme jen bentonit a pak filtrace a lahvování přes mikrofiltr. Letos zkoušíme dávat bentonit teď, jinak vždy až na jaře. Letos také porvé stabilitu vín necháváme ověřit laboratoří. Zatím se z rozborů jeví podzimní stabilizace bílkovin jako dobrý nápad, tak uvidíme.

    #201761 odpověď

    dall
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Měl jsem kdysi SVG ve výběru a silná hořčina, zkoušel jsem všechno možné, až pak jsem PVPP předávkoval asi trojnásobně a je po problému, asi to není uplně košer, ale někdy je potřeba nedržet se návodu 🙂

    #201762 odpověď

    Romec
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím Vás,
    děkuji za rady:
    dotaz pro Kodak: jaká byla dávka Mostgelatiny do vína (100ml/hl)?
    dotaz pro Dall: jaká byla dávka PVPP (3 x 80 g/hl)?

    Děkuji
    Romec

    #201764 odpověď

    Jan Novak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    To: Roman123
    A kdy prosím dáváte bentonit? Předpokládám před filtrací. Jde mi spíše o to, jestli po přidání soli a želatiny to stočíte a až pak přidáte bentonit, nebo vše najednou? Děkuji moc.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 17)
Odpověď na: hořčiny ve slupce
Osobní informace: