hnědá barva moštu

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce hnědá barva moštu

Zvolené téma obsahuje celkem 16 odpovědí. Do diskuze (0 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  julie169 a poslední změna proběhla 7.10.2015.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 17)
  • Autor
    Příspěvky
  • #154263 odpověď

    julie169

    Chtěl bych znát váš názor. V pátek jsme zpracovávali Sg, krásné hrozny bez hniloby, naměřená cukernatost 22NM, sířili jsme 5g/100kg rmutu, pak malá dávka Opti White na vytesnění kyslíku a enzymu Cuvee blanc. Druhý den, už jak jsme lisovali, byla barva dosti vysoká. Při odkalení, kde jsme dali moštovou želatinu jsme mošt bez problému zakvasili a nyní v klidu při teplotě 17 stupňů kvasíme. Ale ta barva! Za 20 let praxe jsem se s tím nesetkal. Evokuje to myšlenku oxidace rmutu, ale nejsem si vědom nějaké chyby. Je to 4 odrůda, co jsme zpracovali tímto způsobem a vše v pořádku, takže enzymy bych vyloučil. Moštový bentonit jsme zatím kvůli enzymům logicky nedávali. Oprávněně se bojíme vysoké barvy vína a uhlí dávat zatím nechci. Děkuji za rady a názory.

    #154264 odpověď

    Bosch077

    Letos me to take tak. Davam flavour save a az 15gr na 100l rmutu zajistilo nezhnědnutí moštu po vylisovani odkaleni naplneni demizonu.

    15gr by melo odpovidat 60mg volne/100l rmutu.coz je vic jak 80 na litr štávy vylisovane.

    5gr čeho síříte.

    #154265 odpověď

    julie169

    Síříme normálně pyrosulfitem a 5 gr na 100kg rmutu se mi zdá dostatečné, protože hrozny byly perfektní. Pak dáváme stejné množství i do moštu na odkalení plus ještě zapínáme chlazení, aby se mošt nerozkvasil a my ho řádně odkalili. Samozřejmě zjišťujeme i množství dusíku. Vždy nám to takhle fungovalo a nechceme zbytečně dávat SO2.Navíc ani si nejsem jist, co tu opravdu vysokou barvu způsobilo. V chuti moštu oxidaci nějak necítím.

    #154266 odpověď

    Veltlin

    Ak som správne pochopil, nechali ste rmut naležať na kadi do druhého dňa. Takže pochopiteľne znedol pri tej dávke. Podobné sa stalo aj mne. Zatiaľ to nie je žiadna chyba. Treba to dosíriť. Máte kvalitný materiál, blahoželám!

    #154267 odpověď

    julie169

    Ano, rmut ležel do druhého dne. Když je materiál zdravý, tak to takhle necháváme. Děláme to vždy a maximálně nám zhnědl vždy jen vršek. Zbytek by nám měl ‚podržet‘ již zmíněný Opti-white. Bylo toho 13q a od kombajnu. No, uvidíme, co bude dál a jak se to bude chovat v tanku.

    #154268 odpověď

    spaceman5

    Já to vždy posypu pyrošem po vrchu a nikdy jsem nic podobného neměl. Snad jen když jsem překonával pres tak to bylo hnědé dost. Kvašení to vždy napravilo. Takže podle mě bez problémů

    #154269 odpověď

    ustastnych

    Vysoký obsah prachu na hroznech,větrno a sucho.Další možnost.

    #154270 odpověď

    KarelqPulgrau

    Je odrůda možná nejcitlivější k oxidaci. Proto by měl byt sklizeny rucne. Možná dostal kombajnem zabrat. Barva se asi vrátí, možná dojde k posunu vune, ale možná ne. Cesty vinifikace jsou nevyzpytatelne.

    #154272 odpověď

    julie169

    Děkuji všem za vaše názory, sám jsem zvědav, jak to dopadne, kvašení probíhá bez problému, tak uvidíme. Přeji všem dobrým vinařům krásná vína.

    #154274 odpověď

    malovinar2

    … pronásleduje letos vícero mojich vín, vše lisuju okamžitě a mačkám málo. mošty jsou lehce karamelové barvy, odzrňovač mám hodně šetrnej a neodkaluju – jaký rok takový víno. každou bednu lehce pocukruju pyrákem hned ve vinohradě. to je vše. ze slunečných roků mívám krásný vína ze směsných výsadeb MT+SG+NG, každý den pozoruju jak se chuť mění (kvasí pomalu ve sklepě za cca 15C, teplota de pomaličku dolu). chuť nejpokročilejších moštů de přes cviboch do banánů s lehkou hořčinkou v závěru, nikoliv nepříjemnou! je brzo na závěry ale letos mně to ve sklepě baví a ty chutě mně fascinujou. amatér, velkopavlovicko.

    #154276 odpověď

    brňák

    a vo tom to přesně je. užít si to.

    #154280 odpověď

    julie169

    Jasně, každý má svoji metodu a proto je to vinařství tak krásné, že je to pokaždé jiné, každý rok to chce něco jiného. Já mám ale pocit, že můj případ zmíněná připáleninka nebude. Mošt byl až na tu těžce karamelovou barvu jinak v pořádku. Teď trochu zesvětlal, ale to se při kvašení vždy stane a v chuti je jemně bylinkový. I v buketu i když převažují pochopitelně kvasné tony jsem spokojený. Osobně si myslím, že je možná škoda v letošním krásném roce hrozny zpracovat okamžitě, ale jak jsem již napsal, každý máme svůj rukopis. Kyselinky jsem též čekal horší, ale vše se mi drží kolem 8,5 kromě milerky, ta měla 7.8. Uvidíme, kolik vypadne, ale vidím to letos na mimořádný rok. Děkuji za váš zájem.

    #154283 odpověď

    MOLL

    z ožehnutých hroznů – udělal jsem dobrou zkušenost s želatinou rovnou do moštu. (Dokonce jsem ani neměl vinařskou, uštípl jsem z pláteku potravinářské.) Čím dřív, tím líp se se zásahem víno srovná.

    #154292 odpověď

    vinarzjihu

    Osobne bych tu chybu videl v te mechanicke sklizni. Ja bych od kombajnu hrozny nebo da se rict uz rmut nechtel. Obrovske okyslicovani uz ve vinohrade, pokud bylo teplo, tak o oxidaci mostu nemluve. Mechanicky sklizeny matros se musi zasypat hned ve vane ve vinohradu. Jaka byla prodleva od otrepani po mleti?

    #154293 odpověď

    julie169

    Dobrý den, od kombajnu to jelo hned do sklepa, takže hodina je moc, co to bylo na vlečce. Kombajn je docela moderní a hrozny vypadaly moc dobře. Troufám si říct, (už vinařím přes 20 let), že se dá už ledacos ‚vyčíst‘ z vlečky hroznů, ale tohle mě překvapilo. Rmut to nebyl ani náhodou, ale pěkné kuličky. No nevím, snad to nějak dopadne, snížili jsme teplotu kvašení na 15 stupňů, začínají převládat ovocné tony, po oxidaci ani památky. Děkuji za názor.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 17)
Odpověď na: hnědá barva moštu
Osobní informace: