Cabernet Sauvignon TOP 4

Cabernet Sauvignon se řadí mezi čtyři celosvětově nejoblíbenější modré odrůdy společně se Syrahem, Merlotem a Pinot Noir. Toto postavení si vydobyl svojí vůní a chutí, ale i schopností přizpůsobit se různým klimatickým podmínkám a půdám. O Cabernetu se říká, že vytlačuje ostatní modré odrůdy z vinohradů. Není to jen kvůli jeho přizpůsobivosti, ale také charakterem vín, která se z této odrůdy vyrábí a za něž jsou milovníci vína ochotni zaplatit vysoké částky.

Cabernet Sauvignon pochází z Francie, patrně z regionu Bordeaux, kde vznikl spontánním křížením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc. Ve větší míře se začal pěstovat až v 18. století a v druhé polovině 20. století se rozšířil do celého vinařského světa. Protože se jedná o později dozrávající odrůdu, pěstuje se u nás výhradně na Moravě, hlavně ve Velkopavlovické vinařské podoblasti v okolí Hustopečí a na Mutěnicku.

cabernet sauvignon

Vína z Cabernetu vyzrávají poměrně pomalu a s věkem se jejich kvalita zvyšuje. Právě proto je to odrůda vhodná pro dlouhodobou archivaci. Typický Cabernet se vyznačuje černofialovou barvou. Ve vůni najdeme tóny černého rybízu a lesního ovoce a u vín z dobrých ročníků i náznaky hořké čokolády nebo tabáku. Chuť bývá mohutná, plná, bohatá a strukturovaná s příjemnými tříslovinami a kyselinkami.

Vína z Cabernetu skvěle doplní masité pokrmy, obzvláště bifteky a steaky. Výborná jsou také s jelením hřbetem nebo dančími medailonky.

Takže na zdraví a dobrou chuť, tentokrát se sklenkou moravského vína odrůdy Cabernet Sauvignon.

Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz