Vinařské zajímavosti jižní Moravy

Stále populárnější vinařská turistika se už dávno neomezuje pouze na konzumaci vína ve sklepě nebo na prohlídky vinařství. Rostoucí zájem o víno a o vše s ním spojené táhne také popularitu nejrůznějších zajímavostí a zvláštností, které výrazně dokreslují genius loci vinařských regionů. Jižní Morava má v tomto směru opravdu hodně co nabídnout.

Pokud vás zajímají tzv. „nej“, tak byste při své cestě po jižní Moravě měli určitě vidět největší sud vína a největší historický vinný lis. Obojí naleznete ve městě vína v Mikulově v prostorách místního zámku, a to v rámci nejrozsáhlejší vinařské expozice v Čechách. Sud, který se zde nachází, je nejenom největší v České republice, ale zároveň také druhý největší v Evropě. Historický kládový vinný lis je dokonce největším v Evropě. Další takový vinný lis najdete ve sklepení zámku ve Valticích. Tento lis je unikátní nejenom svou velikostí, ale zároveň také tím, že je kompletně vyroben ze dřeva jednoho stromu. Menší historické vinné lisy pak uvidíte v mnoha vinařských obcích zpravidla jako součást výzdoby jejich centra.

Jeden z největších křížových sklepů na světě pro změnu naleznete v obci Přímětice u Znojma. Svou velikostí dosahuje takových rozměrů, že tam dříve mohl vjet povoz tažený koňmi. Další unikátní křížové sklepy se nacházejí také v Mikulově a Valticích. Největší vinařskou obcí jsou jednoznačně Velké Bílovice s více než tisíci vinaři a vinařstvími. Nejstarší vesnickou památkovou rezervací je pak unikátní areál historických vinných sklepů Plže u obce Petrov na Slovácku.

Nejstarší vinicí na našem území a zároveň jednou z nejkvalitnějších je určitě vinice Šobes na Znojemsku.

Opustíte-li všechna „nej“, ale zůstanete ještě chvíli na Slovácku, tak navštivte unikátní vesnici Nechory, jež je tvořena jen a pouze vinnými sklepy, vzdálenou asi 1 km od obce Prušánky. Pro změnu u Znojma ve vinařské obci Šatov se určitě zajděte podívat do tzv. Malovaného sklepa, který má své stěny vyzdobené fantastickými malbami místního lidového umělce. Pokud dáváte přednost raději procházce po vinicích, určitě brzy narazíte na nějakou rozhlednu, která vám umožní zhlédnout vinohrady v celé jejich kráse a také se zorientovat v okolí. Rozhleden na vinicích neustále přibývá, zatím ale určitě stojí za návštěvu třeba rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic, rozhledna „Maják“ na Přítlucké hoře, stezka nad vinohrady u obce Kobylí nebo rozhledna Kraví hora u Bořetic. Za vděk uprostřed vinic určitě dáte také drobnému osvěžení u ochutnávkových vinných stánků, třeba na viniční trati Staré vinice, Havraníky.

Mezi největší zajímavosti České republiky určitě patří Lednicko-valtický areál, který je sice spíše kulturně-historickou památkou, ale na víno zde narazíte skoro na každém kroku. Třeba hned u centrálního parkoviště v obci Lednice můžete vychutnat lednické víno netradičním způsobem, a to tak, že se usadíte v dubových sudech. Ve sklepních prostorách zámku ve Valticích zase nesmíte opomenout expozici nejlepších sta vín pro daný rok – Salon vín.

Příznivce vinařské architektury zase jistě zaujmou stavby, jako jsou Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích, Vinařská stodola vinařství Château Valtice nebo unikátní moderní provozovny vinařství Sonberk a také vinařství Lahofer, které má být dokončeno na podzim a má motiv vinných řádků.

V neposlední řadě stojí za zmínku určitě tzv. Svobodná republika Kraví hora, kterou si jako recesistickou vinařskou republiku založili v Bořeticích.

Vyjmenovat všechny vinařské zajímavosti na jižní Moravě by trvalo opravdu dlouho a navštívit je všechny ještě mnohem déle. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv z nich, určitě neuděláte chybu. A když si k tomu u nějakého místního vinaře dáte sklenici dobrého moravského vína, tak je to skoro záruka strávení krásného dne.


Více informací a zajímavostí naleznete na webu – https://www.wineofczechrepublic.cz/cesty-za-vinem/vinarske-zajimavosti.html nebo na kanálu YouTube – https://www.youtube.com/playlist?list=PL5-OAyGxjEoePEgBPZShvMbeS4Z_8HJtw.

 

Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz