Karel

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 29)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: Hálčivec révový #209609

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,

    Síra pomůže, ale pozor na vysoké denní teploty a dodržovat kocentraci. Pokud nejste příznivcem bio připadá v úvahu i postřik nějakým akaricidem, teď zasáhnete i samičky, které by jinak přezimovaly.
    Ale popravdě, teď už postřiky nemají moc význam, i když ty listy vypadají asi hrozně. U roztočů rozhodují dubnové postřiky sírou. I když mám dravé roztoče, stejně je dělám. Je to lepší.
    Možná si teď do vinohradu přinést od někoho, kdo má dravé roztoče, réví po osečkování. Před 3 týdny jsem si takto „přesadil“ dravé roztoče do nové dvouleté výsadby a nové lístky už jsou čisté. Takovou rychlou reakci jsem ani nečekal.

    K.

    odpověď na: Svinuté listy #208118

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Používání herbicidů na bázi růstových regulátorů dřív než v srpnu mívá takové důsledky. Podobnou zkušenost může mít každý. Letos jsem našel na několika sazenicích poškození po MCPA – přenos větrem odněkud z pole s obilím. U vás není poškození fatální, mělo by to odrůst. Použití hnojiva je diskutabilní – může účinek herbicidu zesílit. Ale já bych to riskl – listovou výživu a přihnojit ledkem.
    Herbicidy nejsou žádná prča, slyšel jsem o případu kdy si někdo při postřiku spletl flašku s odlitým Roundupem. Doma to zjistil, vzal motorovou pilu a rychle všechny hlavy podřezal….

    odpověď na: Svinuté listy #207849

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,

    herbicid asi ne, tam by deformovanost již zůstala. Něco podobného ale může udělat postřik sírou – větší koncentrace nebo za velkého tepla.

    K.

    odpověď na: Zakrpávatenie letorastov #207763

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,

    poškození herbicidy.

    odpověď na: Zmlazení vína #196598

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,

    zkušenost od souseda: párkrát to takhle udělal a nestálo to za tu námahu. Alkohol asi z těch matolin vytáhne i látky, které nejsou žádoucí. Já bych do toho nešel.
    Něco jiného je metoda, tuším používaná Italy – že do rmutu přidají asi 25 % hotového vína. Dělají to u červených vín, zejména kvůli barvě.
    Možná by u toho rozkvašeného vína stálo za pokus přidat výživu pro kvasinky a nechat to dojet. Pak možná vystoupí v chuti kyseliny a nebude to tak fádní.

    K.

    odpověď na: pektolytické enzymy #196314

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,

    v podstatě je to špetka specifických bílkovin. Už je nepoužívám. V malých množstvích ten rozdíl ve výlisnosti není takový a cena je celkem děsivá. Na kvalitu to podle mě nemá zas tak zásadní vliv, pokud se postupuje podle doporučení výrobce enzymu. Takže za mě zbytečnost. Lépe je dobře ošetřit rmut, případně nechat chvilku naležet a pak nepokazit rozjezd kvašení (zabránit oxidaci moštu a rychle rozjet kvasinky).

    K.

    odpověď na: Zádový motorový postřikovač/technika #193053

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    🙂 Chrániče sluchu mám ještě lepší než měl Otík, ale sere mě, že od pátku večer kdy přijdeme z práce až do nedělní oběda po dědině řvou rosiče, sekačky a křoviňáky. Klidná dědina…
    Draselné vodní sklo Biocont prodává. dodá draslík, zpevní pletiva a utvoří na bobulích odolnou vrstvu nepřekonatelnou pro p. šedou.
    Co se týče Alginure, já si dělám víno pro sebe a Alginure se samozřejmě vyrábí dál a v Evropě se dá sehnat. Jestli by mi chtěl někdo přijít něco vyčítat, tak nechť si napřed obuje adidasky, v těch se pak rychleji poběží…..

    odpověď na: Zádový motorový postřikovač/technika #193022

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ale jo, letos jsem použil jednou Kumulus a teď po odkvětu Kocide a ještě ho jednou dám.
    2016 v pohodě. 2015? kdy od konce srpna pršelo to shnilo jako všem okolo, resp. se sklízelo asi o 14 dní dříve. Jak jsem tu kdesi napsal, loni jsem už ze zoufalství dával na štítenku Reldan.
    Necertifikované eko….
    V neděli jsem se díval, jak už se objevily malé kudlanky nábožné. Na jedné hlavě jsem při řezu našel i vajíčka kudlanek. Proč si ničit vinohrad syntetickou chemií?

    odpověď na: Zádový motorový postřikovač/technika #193016

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Používám alginure, pref b2, ekol, vitisan, vodní sklo a výživu. Jednou ročně spintor na obaleče a puklice. Dávka na hlavu 0,5 dcl se zdá jako malá, ale zachovávám samozřejmě doporučenou dávku na hektar. alginure je 1 %, pref cca 0,25, ekol min. 3%, další si z hlavy nepamatuji. Postřik směřuji hlavně do hroznů, vrcholky letorostů spíš jen tak lehce šmrncnu + se na ně dostává úlet z ostatních řádků. Vitisan do hroznů – až z nich skoro kape. Měl jsem stihl, teď oleomac, ale chci se podívat na nějakou aku konvu. Už mě ten kravál tak trochu sere.

    odpověď na: Zádový motorový postřikovač/technika #193003

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Stříkám z obou stran. I síru na rašící pupeny. Při maximální vegetaci dávám 50 ml na jednu hlavu. To je asi jenom 300 l na hektar, ale posledních 20 let to stačilo 🙂

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 29)