Registrace vinice / volba sponu

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Registrace vinice / volba sponu

Zvolené téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (9 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Palisali a poslední změna proběhla 18.2.2019.

Prohlížíte 14 příspěvků - 1 z 14 (celkem z 14)
  • Autor
    Příspěvky
  • #205073 odpověď

    Dani
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,
    jakožto úplný začátečník, bych se Vás, zkušených, rád zeptal na toto téma – registraci vinice. Teď na jaro mám objednaných 50 ks Solarisu, na zkoušku, s tím, že další roky chci postupně rozšiřovat (Odrůdy Solaris, Souvignier gris a Muscaris – severovýchodní Čechy, 390 m.n.m).
    A můj dotaz zní, je nutné už nyní registrovat pozemek jako vinici nebo to do určité plochy není nutné (popř. jaké)? Nebo musím to nyní někde hlásit (napadá mě třeba stavba drátěnky)?? Nebo popřípadě jiné věci, které jsem neuvedl.
    K dispozici mám cca 1ha s jihozápaní expozicí. Nyní začínám s těmito 50 hlavami, na příští jaro dalších 150 a další roky bych rád ten 1 ha osázel v co největší míře.
    Ještě mě napadlo, co se týče odrůd, stále váhám nad způsobem tvarování. Upřednostňuji kvalitu hroznů před kvantitou. Počítám s RH vedením, kmínek 80cm, ale doporučili by jste řez na 1 nebo 2 tažně? Mezi řádky mám 2m, ale jaký spon mezi jednotlivými hlavami? Vzhledem k bujného růstu počítám s 1m. Toto mi stále vrtá hlavou, tak se zeptám nyní, dokud to ještě není v zemi. 🙂
    Předem mockrát děkuji za reakce! 🙂

    #205074 odpověď

    Juraa
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Do 10 ar nemusíte. U většího už je potřeba zažádat o práva na povolení výsadby.

    #205075 odpověď

    Michal27
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Do 1000m2 (0,1 hektaru) což je cca 700-800 keřů při sponu 170x 0,75m žádné povolení nepotřebuješ . Vedení bych u těchto „divočáků“ klidně nadzvedl na 1m, lip se ti v tom bude pracovat.

    #205120 odpověď

    Dani
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Děkuji za reakce 🙂

    #205127 odpověď

    David
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Souvignier Gris můžeš dát klidně 80cm od sebe,nemám s tím problém..Ale u solarisu pod metr od sebe nechoď….

    #205160 odpověď

    Palisali
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Pokud máte v úmyslu osadit 1 ha což dle volby sponu bude asi 5 – 7 tisíc hlav tudíž tolik asi litrů vína, je potřeba asi nejprve zahájit proces registrace, protože hrozny a ani víno z neregistrované vinice nelze oficiálně obchodovat.

    #205175 odpověď

    VMCH
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Nejsem si tak úplně jistý, ale vinici z těchto rezistentních odrůd, které nejsou vedeny ve Státní odrůdové knize ti asi ÚKZÚZ nezaregistruje. Nebo máte s tím někdo jiné zkušenosti?

    #205176 odpověď

    Michal27
    Účastník
    Poslat vzkaz

    VMCH: nejdřív musíš zažádat o právo výsadby, pak až řešit odrůdy. Ale máš samozřejmě pravdu.

    #205177 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Odrůdy registrované kdekoliv v EU, zaregistrují i u nás. Nejsem si zcela jist, ale o právo výsadby se dá žádat jen do konce ledna. Nejlepší bude zavolat (napsat) na UKZUS a řešit to přímo s nimi. Jak pozemek a právo výsadby, tak případné odrůdy. Jsou tam ochotní poradit.

    #205178 odpověď

    Cem123
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Žádá se do konce února, včera bylo požádáno o 168ha z limitu 181ha.

    #205206 odpověď

    Dani
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Děkuji za informace.
    Osázení celého pozemku zatím nehrozí (pokud někdy vůbec :), uvidíme jak to všechno půjde, jak to poroste, jak to bude časově atd. Teď to beru jako splnění snu, nový koníček a výzvu. Ale během následujících let bych si plochu větší jak těch 10 arů dokázal představit.
    Teď jste mi trochu nasadili brouka do hlavy. Zatím mám tedy pouze 50 hlav na zkoušku, ale už nyní počítám s tím, že jak se udělá hezky, tak začnu připravovat zem na výsadbu 2020. I tak si myslím, že na přesrok těch 10 arů neudělám, zas tak bezhlavě do toho skočit nechci, pěkně postupně. Jestli by se jednou nějaká ta lahvinka dala prodat a víno bylo pitelné, byla by to bomba, já prvně budu spokojený z vlastního burčáku a postupně bych se rád dostával dále. Takže zatím zůstávám nohami na zemi, uvidíme jak to vše půjde, jak se bude dařit.
    A tak myslíte, že nejlepší bude nejdříve požádat, než zasadím? Zatím to plánuji jen pro svou potřebu, zábavu a pro známé. Samozřejmě, že pokud bych se dostal dále, jak těch 10 arů, tak bych už o registraci automaticky žádal. Otázka zní, když nyní těch 10 arů nepřekročím, musím žádat o právo na výsadbu, když to zatím prodávat v plánu nemám? A když bych se třeba za 4 roky přes těch 10 arů dostal (postupně to osázel a limit překročil) a do té doby jsem nežádal o povolení k výsadbě, zaregistrují mi takovou vinici? Respektive šlo by to udělat takhle zpětně?
    Děkuji za objasnění a zároveň se omlouvám, že se takhle blbě ptám, načteno mám celkem dost, ale tyto informace jsem nikde nenašel.

    #205208 odpověď

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Pokud chceš nejprve osadit plochu do 10 arů pro vlastní potřebu, tak bych se tou administrativou nezatěžoval. Žádost bych si podal,až to bude aktuální. Ono uvidíš, že i těch 10 arů je hodně práce, pokud to máš jako koníček při zaměstnání. Ten hektar už je dřina. Myslím, že by neměli mít problém s tím ti zpětně tu již osázenou plochu „zlegalizovat“. Ale zeptej se jich..

    #205229 odpověď

    Dani
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Optám se, díky 🙂

    #205270 odpověď

    Palisali
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Když už budete sázet, tak je vzhledem k plánované expanzi, plánovat i velikost úvratí a krajní brázdy. Vinohrad je běh na dlouhou trať neřku-li maraton. Dosti těžko budete po pár letech vyhazovat těžce zapěstované hlavy, protože se pořídila technika a ona se tam nevdá nebo neotočí. Prvních pár desítek hlav se okope motyků a postříká „zádovků“, ale přibívajícímy lety bude se řadek prodlužovat a zádovka bude těžší a těžší. Přeji hodně štěstí a neutuchající elán.

Prohlížíte 14 příspěvků - 1 z 14 (celkem z 14)
Odpověď na: Registrace vinice / volba sponu
Osobní informace: