Práce se sazaenicemi

Domů Fóra Vinohradnická sekce Práce se sazaenicemi

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  moll a poslední změna proběhla 11.5.2018.

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (z 2 celkově)
 • Autor
  Příspěvky
 • #192149

  papun
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Prosím o radu. Loni jsem vysadil 4 sazaenice na dvorku. S tím, že je povededu na resensko hynske vedení. Jenže loni mi málo vyrostli, tak jsem je nechal rovně u kalcku. Letos už rosstou mnohem rychleji a už budou na cca 2 metrech. Mám je ještě letos ohnout. nebo je zaštipnout a nechat jen sílit a ohnout je až někdy v únoru.

  Díky za pomoc.

  #192155

  moll
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Asi loni dorostly do výšky předpokládaného kmínku. To je dobré. Optimální je nechat pak horní 4 očka, (aspoň 2 kousek pod drátem) z nich letorosty použít příští rok jako tažně. Pokud už teď mají metr, ještě porostou. Předpokládám, že nemají hrozny a všechnu energii itak vloží do růstu. Pokud je zaštípnete, tak ztloustnou a tlusté dřevo se pak nejenoum špatně ohýbá, ono i v zimě snáze mrzne. A od určité míry i špatně plodí – má malou násadu, a to je pak problém. Málo zatížený keř pak zase zbytečně bujně roste a příští rok zase málo plodí. Rada, kterou jsem dostal od pan Glose, zněla: „Co naroste nahoře, naroste i dole“ (myslel úměru mezi letorosty a kořeny). I na jeho šlechtitelské vinici, na keřích bez hroznů, jsou takové letorosty pak vedené vodorovně na nejvyšším drátu a zaštípnuté až tak po 2 m. Dřevo pak lépe vyzrává, má rozumnou tloušťku a pupeny jsou správně diferencované.
  Na druhou stranu Fučíkovi ženské osečkovaly vinohrad moc silně, narostly 2 cm tlusté pruty, které se navíc fazochy rozvětvily a příští rok musel zapěstovávat kmínky nové.
  Jestli máte nějakou bujně rostoucí odrůdu s velkými hrozny, tak pro ně rýnsko hesenské vedení není moc vhodné – to vymysleli pro rýňák.

Prohlížíte 2 příspěvky - 1 ze 2 (z 2 celkově)

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.