Mravenci

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  petrmk a poslední změna proběhla 17.5.2018.

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)
  • Autor
    Příspěvky
  • #192218 odpověď

    Sebastian
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Dobrý den,

    ve vinohradu se mi letos extrémně přemnožili mravenci. Jsou skoro na každé hlavičce a příkmenný pás vypadá jako jedno velké mraveniště. Mravenci na keřích běhají okolo takových jakoby krunýřků (viz. foto). Našel jsem že by to mohl být druh hmyzu příbuzný mšicím zvaný Červci, konkrétně Puklice Švestková. To by sedělo, nedávno jsem vedle vinohradu vykácel starý trnkový sad, tak se asi „přesunuli“ na vinohrad. Vypadá to, že si je mravenci pěstují podobně jako třeba mšice na jabloních a rybízech. Těchto puklic už jsem našel pár loni, ale určitě jich nebylo tolik jako letos.

    Dá se proti tomu nějak bojovat? Existuje na to postřik nebo nějaká technika? Jarní postřik sírou (Kumulem) dělám každý rok, to očividně nestačilo.

    Děkuji za rady a zkušenosti.

    Přílohy:
    #192220 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ano, jsou to puklice. Velmi úporný nepřítel! Jarní Sulka je skoro neúčinná. Puklice přezimují v puklinách borky, kam se aplikovaná postřiková látka nedostane, a proto má předjarní postřik 5% Sulkou pouze omezující účinek. Na dospělce, kteří se po narašení pupenů již rozlézají po réví, je účinnější postřik olejem (např. Biool) a to těsně po vyrašení (optimální je fáze listových růžiček). Proti červcům a tedy i puklicím se v maloprodeji prodává přípravek Puklistop, kombinující dva přípravky, Mospilan a Karate(+ smáčedlo). Ty už mají systémový účinek. Pokud máte větší vinohrad, lze tutéž sestavu přípravků sestavit shodně z větších balení. Proti mravencům je vynikající Formitox LN (růžové granulky), ovšem je nutno jej chránit před vlhkem např. pomocí improvizovaných zastřešených krmítek. Optimálním řešením je postupně a pečlivě aplikovat všechny výše zmíněné přípravky a to ve dvou sezonách po sobě. A samozřejmě, pokud máte menší výsadbu, vhodné je průběžné mechanické odstraňování zakuklených jedinců (samičky ukryté pod štítkem). Puklice na révě jsou jinak velmi těžko zničitelný prevít.

    #192225 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Opravuji -špatně jsem uvedl Formitox LN, správně mělo být Maxforce LN.

    #192226 odpověď

    Sebastian
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Děkuji za informace. Na mravence jsem objednal Atak prášek na mravence. Mám 600 hlav, tak jsem potřeboval nějaký větší balení.
    Na puklice jsem teda objednal Mospilan a Karate Zeon. Budu Vás informovat jaká bude úspěšnost. S těmito přípravky pravděpodobně přijdu o dravého roztoče, ale zničení puklic je mi přednější.

    #192237 odpověď

    Karel
    Účastník
    Poslat vzkaz

    S puklicí švestkovou bojuji již tři roky a až nyní se snad začalo dařit. Je to pěkné svinstvo, v tom rozsahu, jak je na fotce může celá hlava během dvou let zcela odumřít. Pro révu jsou asi extrémně jedovaté výměšky, které puklice vstřikuje do pletiv révy a jejich efekt je víceletý. Dokonce jsem musel část vinohradu vytrhat a vysadit znovu.
    Takže karate bych nedával – kvůli roztočům. Postřik na štítky teď němá moc cenu, puklice je prefektně chráněná. Teoreticky ji mlže oslabit Reldan. Loni jsem pak dal Reldan kolem 10. července, kdy by měli být rozlezlé larvičky na listech, kde sají a lze je takto zlikvidovat. Roztoč trochu dostal na prdel, mám dost velký výskyt hálčivců.
    Letos na jaře jsem dal při rašení olej – Ekol + Spintor a Spintor chci dát ještě jednou zase v červenci na larvičky (+ obaleče, ale o ty mi ani tak nejde).
    Při podlomu jsem teď našel jedinou hlavu, kde byli mravenci ti mě dovedli ke dvěma čerstvým štítkům. Ty jsem rozmáčkl…
    Stále mi přetrvává problém s cca 150 hlavami, které ještě napadení puklicí nerozdýchaly. Část vinohradu se už ale dává do pořádku.
    Fakt pěkné svinstvo tyhle puklice.

    #192240 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Mravenci jsou užiteční – až na to, že roznáší, hlídají a chovají puklice, stejně jako mšice. Na puklice nefunguje díky štítku pořádně skoro nic. Naštěstí většinou tolik neškodí. V malém je užitečné dřívko s ostrou hranou a strhávat je

    #192242 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Máte pravdu, dá se to takto dělat jen „v malém“. Tímto mechanickým způsobem výskyt puklic ale pouze omezíte, ale nikdy si jich takto definitivně nezbavíte. Na puklice pod štítkem slušně funguje olejové emulze a hlevně však tvrdá chemie pro savý hmyz, kterou samička pozře sáním. Nezafungují kontaktní přípravky. Ideální je postupně aplikovat všechny možné metody.

    #192243 odpověď

    Sebastian
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Podle toho, co jsem našel na internetu, tak Reldan i Karate jsou oba kontaktní insekticidy na bázi pyrethroidu. Karate má navíc jakousi technologii na odpuzování včel, tedy by mel pro ne byt méně nebezpečný než Reldan. Navíc Reldan na révu není registrovaný. Spintor zase nepůsobí na mšice(dle příbalového letáku) tedy předpokládám že ani na puklice, je to jen na housenky.
    Mám v plánu postupovat takto: Naženu do vinohradu baby ať oškrábou klacíkem, co najdou. Pak okolí vrcholu kmínku opláchnu kontaktním Karatem, puklice jsou hlavně tam. Za týden stříknu systémovým Mospilanem, ten by se měl dostat do pletiv a tím ho puklice nasaje. Mravence omezím tím ATAK práškem, pokusím se vytvořit nějaké domečky, do kterých ho nasypu.
    To je moje teorie. Uvidím jaké budou výsledky. Budu informovat.
    Olejové přípravky jsem pochopil že jsou spíše preventivní před rašením. A taky nejsou uplně levné, nato že obsahují jako aktivní látku řepkový olej. Nedají se vyrobit nějak podomácku? Nemáte k dispozici přesné složení?

    #192336 odpověď

    Vytrhlik
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Olejové přípravky jsou dobrá prevence a skutečně postačuje domácí výroba z běžných surovin = z běžného řepkového oleje. Alepoň na ovocné stromy to funguje, ale s vinicí nemám zkušenost, ale předpokládám, že by to mohlo fungovat podobně.
    Ovocné stromy je nejlépe ošetřit v období před rašením nebo na počátku rašení.

    Na 1 ha sadu cca 1000 litrů roztoku, kde mimo vody bude 20 – 25 l řepkového oleje a 2 – 3 l Ekolu, jako smáčedla. Před přidáním vody a finálním rozmícháním pořádně rozmíchat s řepkovým olejem. A kvalitně postříkat.

    Lze stříkat i ve vegetaci, ale v nižší koncentraci ( na 1000 l vody 3 l řepk oleje + 1 l Ekolu ), nestříkat za silného slunce ani při vysokých teplotách.
    V případě předjarního postřiku je třeba zvolit termín, aby v následujících 2 – 3 dnech nemrzlo.

    #192346 odpověď

    petrmk
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Na citroníku a oleandru používám Nurelle. Myslím, že to bude fungovat i na vinici. Doporučuji vyzkoušet na jedné hlavě, po týdnu zopakovat. Dravý roztoč to ale určitě nedá.

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)
Odpověď na: Mravenci
Osobní informace: