Klenbová pivnica

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce Klenbová pivnica

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (9 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  CC a poslední změna proběhla 9.2.2019.

Prohlížíte 12 příspěvků - 1 z 12 (celkem z 12)
 • Autor
  Příspěvky
 • #204835

  jarino
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Uvažujem o vybudovaní klenbovej pivnice. Spôsob – vykopať jamu, postaviť, zasypať. Vpredu dáka manipulačná miestnosť polozapustená v teréne a z nej prechod do podzemnej klenbovej pivnice (šírka cca 3m).

  Mám hromadu otázok, ale v prvom rade by som sa chcel spýtať ako hlboko by mala byť pod úrovňou terénu (vrch klenby).
  Chcem to z dvoch dôvodov:
  1. aby kolísanie teploty v pivnici bolo už na dostatočne nízkej úrovni
  2. aby sa potom nad to dal vysadiť vinič (ten v hĺbke 1 m podľa mňa koreňmi pivnicu bez problémov obíde)

  Uvažoval som o 2 m zeminy, ale to by bola nenormálna jama (4,5 -5 m hlboká), možno by stačil meter zeminy.
  Máte skúsenosti s takýmito pivnicami, robili ste?
  Budem vďačný za všetky názory, prípadne linky na web.
  Veľmi o tom snívam, ale aj sa obávam výsledku, tak potrebujem čo najviac informácií.
  Ďakujem.

  #204844

  jrmnfrd
  Účastník
  Poslat vzkaz

  metr hliny nad klembou je málo na udržení teplot, v zimě promrzne. druhá možnost udělat nad sklepem val hliny, ale to by vám zase bránilo ve vysazení vinice. za mě 2 a více metru hliny. jestli budete stavět klenbu do břehu a nechcete kopat zbytečně velkou jamu, tak postupně dolovat a postupně dozdívat, většina sklepu na jižní moravě je tak stavěná.

  #204855

  Juraa
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Souhlasím, že metr je málo. Mám cca ten metr a teplota kolísá mezi 6-15 st.

  #204857

  Hemond007
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Juraa:

  Jakou maximální teplotu máš ve sklepě v létě? ve velkých vedrách?

  Případně máš sklep zaizolovaný nějak polystyrénem či něčím?

  Díky 🙂

  #204864

  Juraa
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Jak píšu, v létě 15 st. Zaizolovany není, což je trochu další problém, protože když intenzivně prší, tak tam prokapava voda.

  #204880

  Ondra
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Mám v plánu stavbu podobnýho sklepa jako Jarino. Co jsem tak četl, tak letní teploty se dají srazit výsadbou keřů na násyp nad sklepem – stíní a ochlazují výparem vody. Hlavně nedávat žádný kameny, štěrk atd. – akumulují teplo. Hodně tepla uniká / vniká dveřma, takže na ně se zaměřit. No a asi bych udělal izolaci extruďákem + komplet izolaci, protože vlhko = plíseň a bakterie plus riziko vytopení přívalovým deštěm. Bohužel mám krásně rovinatý pozemek blízko řeky, tak jsem zvědavej, kolik to půjde pod povrch.
  O.

  #204890

  Michal27
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Podstatná otázka je, jestli to bude na víno nebo na parádu, jestli na víno, tak je lepší postavit auto na ulici, vykachlikovat garáž a pořídit tam chlazení, výhody: stálá teplota a veškerá manipulace na rovině.

  #204956

  jarino
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Svah je len veľmi mierny, tak keby som chcel pivnicu dolovať (predlžovať) aj tak sa potrebujem dostať dosť hlboko, aby mi to nepadalo na hlavu.
  Netuším ako hlboko by som musel ísť, aby som mohol bezpečne dolovať. Do dvoch-troch metrov je to celkom pevný íl, hlbšie sa premiešava s piesčitou vrstvou.
  Preto uvažujem radšej o výkope celej dĺžky, to je však kvantum zeminy.

  #204965

  Omin
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Přidám zkušenost. Aktuálně dokončujeme stavbu sklepa. Terén dokonalá rovina. Tzn. Jáma 5 metrů hluboká podlahovka je 260m2 dle českého stavebniho zakona: stavba do 300m2 a hloubky max 3 metry stavba na odhlášku nad 300m2 příp hloubka více jak 3m stavební/báňské povolení v případě ražby… Co se týče teploty od spodu podlaha bez desky pro přirozenou vlhkost, klenba z vrchu 10cm ještě betonový potěr dále izolovaná proti protékající vodě/ kořenům + izolace polystyrenem. Stavba je rozdělena do několika místností teplota 10-12,5°C. Nad nejvyšším bodem klenby se nachází cca 1,5 metrů zeminy.

  #204980

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Já stavěl před 4 lety – stejný způsob, mírný svah. Výkop max. 4,5 m hluboký v čele výkopu (víc do hloubky jsem nemohl jít kvůli spádu odpadní roury a větší mechanizace než traktorbagr se mi na pozemek nedostal). Tím pádem základ-deska v cca 4m, plus výška sklepa 2-2,5m.. Vzadu tím pádem zbýval na zásyp 1 m a vepředu 0,5 m. Udělal jsem zásyp cca 0,5-1 m nad terén, ve výsledku 1,5m silná vrstva hlíny. Sklep kompletně hydroizolovaný, suchý. Teplota 8-15 C. Mám jen 9 schodů a dveře jsou na jih, čili max.tepla jde v létě do sklepa dveřmi. Za dveřmi jsem dal závěs ze silného filcu, jinak bych měl v létě 20 C. Koukni na fotkyze stavby našeho sklepa tady: http://klenby.com/strelice/

  #204984

  vinar246
  Účastník
  Poslat vzkaz

  CC: Kolik takový sklep vyšel cenově?

  #205006

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Asi jako zahradní bazén stejného půdorysu 🙂

Prohlížíte 12 příspěvků - 1 z 12 (celkem z 12)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.