Jak zastavit kvašení?

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Jak zastavit kvašení?

Zvolené téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (8 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  jrmnfrd a poslední změna proběhla 31.12.2018.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • #202568 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Jsem mikrovinař začátečník a můj problém, se kterým si nevím rady, spočívá v tom, že moje vína mají příliš vysoký obsah alkoholu a po úplném prokvašení jsou svým charakterem „hrubá“. Týká se to zejména červeného. V reálu to u mě vypadá tak, že přestože v optimální fázi poměru alkohol – zbytkový cukr mladé víno zasířím na cca 80-90 mg/litr a víno se pak relativně rychle přirozeně vyčistí (vysedimentované kaly odstraňuji stáčením), probíhá v něm i nadále za nízké teploty velmi pomalé dokvášení při výše uvedené stabilně udržované koncentraci SO2. Proto alkohol postupně leze nahoru, až k hodnotám kolem 14% i více. Víno je pak příliš alkoholické. Rád bych zastavil kvašení při optimálním alkoholu kolem 12% s určitým zbytkovým cukrem. Je mi známo, že prostředkem pro zastavení kvašení je kromě velmi vysokého zasíření, které bych nerad aplikoval, hlavně metoda mikrofiltrace. Jenže pro těch mých pár litrů se mi nechce mikrofiltrační jednotku pořizovat. Nejde mi ani tak o peníze, ale spíš o to, že honit obsah demižonu přes filtrační jednotku s čerpadlem mi připadá podobné, jet na rodinnou dovolenou kamiónem. Existuje prosím nějaký vhodný postup, či elegantní metoda, vhodná pro malé objemy kolem 50 litrů vína?

    #202599 odpověď

    petricek
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Tak to by mě samotného taky zajímalo. Letos jsem nemohl některá vína vůbec zarazit klasickým krokem opatrné stočení 1x do druhé nádoby a rozumné zasíření. Druhý den vína perlila jakoby se nechumelilo. Dokud nebylo venku v noci ještě pod nulou tak jsem vykutal mražák a malé demižony jsem tam přes noc nechal. Některým to hned pomohlo, jedna odrůda ale ještě i tak týden ještě maličko upouštěla bublinky po vnitřku skla i když možná to už byl jen uvolnňovaný CO2 jako zbytek po kvašení a ne prací kvasinek. V každém případě příští rok bych rád alternativu mražáku, tohle mě doma trpět příště už nebudou.

    #202604 odpověď

    cabernet
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Možno nevhodne zvolený kmeň kvasiniek?
    Niektoré kmene su chladnomilné a potom je ich tažšie zastaviť podchladením.

    #202607 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Podchlazení je určitě zaručený způsob, jak kvašení zastavit. A navíc při malém množství vína je to způsob velmi jednoduchý. Jenže až se víno dostane zpět na běžnou teplotu, tak se fermetace zase rozběhne… Takže já chápu podchlazení vína jen jako prostředek k dočasnému pozastavení kvašení. Nebo se pletu?

    #202653 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    WIMPI – podchlazení způsobí dočasné pozdržení kvašení, ale kvasinky většinou přijdou o bublinku CO2 která je nadnáší a padnou na dno. Opatrným stočením se tak dají oddělit.
    V malém množství není problém použít i chemii. Měl jsem rosé, které ne a ne zastavit, ve sklepě se mi ten rok rozjel jakýsi kmen neušlechtilých a neselektovaných (strašně pění, nikdo by ho nevybral), ale extra odolných a chladnomilných kvasinek, nakonec jsem si všiml, že jediné co přestalo kvasit byly moje pokusy s jeřabinama a tak jsem to zastavil sorbanem (je právě v těch jeřabinách). To rosé mi vyhrálo košt ;o)

    #203761 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    S tou ztracenou bublinkou CO2 ochlazeného vína je to zajímavé – ochlazená kvasinka ztratí svou bublinku a tím klesne ke dnu. Praxe se ale může mnohdy lišit od teorií. Letos ve snaze zastavit kvašení, jsem jeden z demižonů zkoušel intenzivně ochladit, tak jsem ho umístil do prázdné ledničky s 5°C. Kupodivu se v něm víno začalo čistit mnohem pomaleji, než víno v ostatních demižonech s teplotou kolem 13°C. Vše bylo zasířeno stejně. Zhruba po 14 dnech byla u ledničkového demižónu spodní třetina objemu stále mléčně kalná, zatímco obsah teplejších demižonů už byl zcela čistý a kaly ležely na dně…

    #203762 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Sednutí kvasnic a veškerého kalu není jedno a to samé. Kaly sedají, až se i drobné částice elektrochemickými silami sváží do větších shluků, na které už potom tolik nepůsobí Brownův pohyb. A jak známo, za nižších teplot všechny chemické (tedy i elektrochemické) reakce probíhají pomaleji. Takže i víno se v chladu čistí pomaleji. Souvislost s kvasinkami to má jen tu, že dokud kvasnice pracují, víno se nečistí vůbec.

    #203769 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    OK, budu si pamatovat, že ochlazené víno se obecně čistí výrazně pomaleji. Nakonec jsem si u toho mého zchlazeného vína vypomohl vyčiřením pomocí bentonitu. Přesto si nejsem jistý, zda i kvalitní vyčiření dává dostatečnou záruku vysedimentování všech kvasinek, aby se víno později nerozběhlo. Takže když se vrátím ke svému původnímu dotazu, postupně docházím k názoru, že přece jenom nejistější metodou bude mikrofiltrace a snaživý pidivinař si holt musí improvizovaně nějakou šikovnou filtrační jednotku, výkonově úměrnou malému zpracovávanému množství, ukutit sám.

    #203772 odpověď

    jrmnfrd
    Účastník
    Poslat vzkaz
    #203819 odpověď

    Hemond007
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ale zase při použití deskového filtru „neočeše“ se moc to víno?
    Protože až sterilní filtrace (desky ST, becopad 120,apod.) zachytávají kvasinky, když se lahvuje, tak není to až moc drastický úkon?
    Nebo na to budou stačit i hrubé desky? 🙂

    #203820 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Sterilní se jmenují právě proto že zachytí bakterie i kvasinky. Pokud to nejsou desky na sterilní filtraci, tak je nezachytí. Jak prosté. Filtrujeme sterilkama vše bílé a to již několik let a obavy z poškození vína nejsou namístě. Ale kvasinky jinak nezastavíte a pokud lahvujete, tak jako my, tak je to nutnost.

    #203821 odpověď

    Hemond007
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Při lahvování je to samozřejmost, to chápu…
    Ale spíš mě šlo o to, jak se bavili výše, že „zarazit“ kvašení lze sterilní filtrací, tak jsem se chtěl zeptat jestli to opravdu funguje?
    Jestli to není moc „drsný“ zásah do vína, vzhledem k dalšímu zrání 🙂

    #203822 odpověď

    Kodak
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Samozřejmě je to drsný zásah do vína, ale ano, opravdu to funguje. To je to co si musí vinař rozhodovat sám. Víno vyrábím, čímž myslím, že si sám určuju jaké bude. Chci víno se zbytkem, tak bez filtrace se neobejdu. Nechci víno se zbytkem, tak ho nemám. Nejhorší je přístup „však ono to nějak dopadně“ a prdnu do moštu ve výběru z bobulí kvasinky co kvasí do 16 alkoholu a pak se divím, že to nejde zarazit. Pokud máte víno jen pro sebe a nejde ze sklepa, ve kterém je ta správné teplota, víno má dost síry a dá se pozor na dolévání, tak to můžete risknout a mít tam něco nevifiltrovaného se zbytkem cukru, ale pokud neudržím teplotu sklepa a nemám čas každý druhý týden měřit síru, tak jedině filtrace a pokud je toho víc než pár litrů tak opět filtrace, protože nubudu riskovat roční práci abych to nakonec zkazil. Víno po sekundárním kvašení se sice dá pít a bývá i dobré, ale už z něj žádný šampion nebude, nehledě na fakt, že se dostává hodně dlouho do pitelné formy.

    Jinak pro malé objemy je vhodné podchlazení. Byly na to ideální podmínky, využili jsme to a nechali venku rosé v 50l demižonech. Kvas se zastavil, a víno se nádherně vyčistilo (bylo už po bentonitu, jehož míchání asi spustilo znovu kvas). Samozřejmě ho ještě budeme filtrovat přes sterilky.

    #203936 odpověď

    jarino
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Ten mini-filter čo sa spomína vyššie – o koľko vína prídem (nepoužiteľné prvé litre a čo zostane v ňom)?
    Má to zmysel ak mám z každej odrody len cca 100 litrov?

    #203941 odpověď

    jrmnfrd
    Účastník
    Poslat vzkaz

    nemám zkušenosti s takovym malym filtrem, zavodnuji filtr vodou, pak dam saci hadici do vína a postupně ochutnávám dokud neteče víno a ke konci filtrace zase víno vytlačím vodou. mám to přesně změrěno kolik vody se mi dá do hadic a filtru, aby se voda nedostala do vína. je to na vaší šíkovnosti kolik ztrát budete mít

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 15)
Odpověď na: Jak zastavit kvašení?
Osobní informace: