hnojení kapkou

Úvodní stránka Fóra Vinohradnická sekce hnojení kapkou

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  roman123 a poslední změna proběhla 22.6.2019.

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)
 • Autor
  Příspěvky
 • #207891

  roman123
  Účastník
  Poslat vzkaz

  chci se zeptat na zkušenosti z praxe, loňský vinohrad, těžší půda, mám kapkovou závlahu od Netafim, letos jsem pořídil dávkovač Dosatron max. 2%, hnojivo Terraflex. Jedna kapka za hodinu dá 0,6 l vody.
  Jak dávkujete rozpustné hnojivo do občasné zálivky?
  Díky

  #207899

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Nemám zkušenosti s hnojením kapkovou závlahou, ale nedá se mi to se Vás nezeptat: proč je třeba hnojit rok starý vinohrad? Nehnojil jste před / při výsadbě?

  #207900

  roman123
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Udělal jsem si rozbor půdy před výsadbou a doplnil prvky, loni bylo velké sucho a kmínky reva neudelala, tak chci podpořit rust kořenů a výhonů.

  #207902

  Michal27
  Účastník
  Poslat vzkaz

  No já nevim….. Nedávno jsem na přednášce od někoho z MZLU slyšel,že tyto podpůrné závlahy jsou slepá kolej ….sice to zaleješ ale „od vrchu“ takže réva ti zakořenuje plýtce, a netáhne kořeny dolů za vodou….. Hnojivo bych dal radeji na list včetně nejakého podpůrného preparátu. Co nenarostlo loni by mělo letos bez problému dohnat.

  #207910

  CC
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Problém je, pokud zaléváš málo a často. Já osobně jsem v posledních 3 letech novou výsadbu první 2 roky zalévat musel, jinak by mi zakořenilo tak 25 % sazenic. Ne celou sezonu, jen v květnu a červnu. jak se sazenice rozjely, přestal jsem. To, že ti sazenice neudělala kmínek hned v prvním roce, není žádná tragedie. Zvláště loňský rok byl v sezoně velmi suchý. Pokud chceš letos sazenice podpořit, tak můžeš zalévat, ale zatím to myslím není nutné. Udělej sondu do půdy a uvidíš, jak je na tom vlhkost půdy v 30 cm.. Pokud se přece jen rozhodneš zalévat, tak zalévej vydatně, ale méně často. Klidně 5-10 litrů k jedné sazenici, ale třeba jen jednou za 2-3 týdny.

  #207937

  roman123
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Přesně tak zalévám jen v době sucha a nebo v určitých fázích růstu vinohradu. Hnojení na list je jen doplňkové. Podle mě je hnojení kapkou jedno z nejefektivnějších.

  #208010

  Michal27
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Pokud chci neco „popohnat“ tak používám „algahumin“ ve větším oběmu cca 2 litry na 1000l, jestli ale skrz tu „kapku“ nenasimulujes déšť dva dny po sobě déšť o úhrnu aspoň 20-30mm/m2, tak zavlažuješ prakticky jen plevel a rosné kořeny , potřebuješ aby se ta voda dostala aspoň 40cm po povrch, toho nedocííš nějakým prskánim na povrch, je ale taky otázka kolik u vás od dubna na pršelo u nás už přes 150mm tady bys to nemusel prakticky ani zapínat. Jestli se ti zdá že to roste pomalu, tak to muze byt i nízkýma teplotama po celý květen teplo je az posledních deset dni. Přeju at to roste co nejlíp.

  #208016

  Kodak
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Kapková závlaha se úspěšně používá i v polopouštních podmínkách, takže o její efektivitě nemůže být sporu. Při jejím používání se voda dostává právě do hloubek kolem 50 cm, kde je většina kořenového systému révy, a to při zlomku vody potřebném při klasickém zalévání na povrch. My ji neplánujeme, takže jsem se o ni zajímal jen povrchně, ale určitě významně přispěje ke zdárnému vývoji jak vinice tak hroznů. Přeju hodně úspěchů.

  #208028

  Zdenaal
  Účastník
  Poslat vzkaz

  o kapce přemýšlím, právě jen na ty kritické období, už třetí rok po sobě mě vinohrad na přelomu července srpna odchází na vodu, prostě rychle vyzraje dřevo a listy jakoby ztrácí lesk

  #208293

  roman123
  Účastník
  Poslat vzkaz

  Kdybych nepořídil kapkovou závlahu tak po výsadbě minulý rok bych o všechny sazenice přišel. Používám izraelský Netafim. Neznám lepší sys. zavlažování než kapkou, jedna dírka dá za hodinu 0,6 L vody. A hlavně na jedno místo a vsakuje do hloubky. Zapínám jen když je potřeba.

Prohlížíte 10 příspěvků - 1 z 10 (celkem z 10)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.