Domácí výrobu vina a burčaku pro nováčka.

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Domácí výrobu vina a burčaku pro nováčka.

Zvolené téma obsahuje celkem 59 odpovědí. Do diskuze (12 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel  Mobisek28 a poslední změna proběhla 25.9.2022.

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 60)
  • Autor
    Příspěvky
  • #196313 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím vas, mám prosbu jestli by mi nemohl dát někdo rychlí a stručný návod, jak doma udělat víno a burčák. Chci to zkusit prvním rokem. Už jsem něco o tom načetl, ale zkušenosti jsou lepší. Je to jen pro domácí potřebu. Demizony a lis mám pripraveny. Mám pár dotazu.

    První dotaz:
    Když víno pomackam, za jak dlouho lisovat? Jedna se o bílé.

    Děkuji za odpovědi
    Pavel

    #196355 odpověď

    moll
    Účastník
    Poslat vzkaz
    #196442 odpověď

    CC
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Jak to dělám já: ráno posbírám hrozny a pošlapu je v takové té červené vinařské bedně (můžeš samozřejmě použít jakoukoli větší nádobu, kam se vejdou dvě nohy), poté rmut přeleju do 50-litrových hoboků (takové ty bílé, s 2 uchama, černým šroubovacím víkem), necham tam asi 24 h ležet, druhý den ráno lisuji. Mošt leju do 50-litrového demižonu, necham 24 hodin spontánně odkalit, poté kaly stáhnu hadičkou. Demižon necham jen do 3/4 plnej, aby byl prostor na kvašení. Dam špunt s kvasnou zátkou, pokud nemáš, dej přes hrdlo igelit a gumičku, do igelitu udělej malou dirku (dá se použít i plátno). Čekej až to začne kvasit. Můžeš si 5-7 dní předem udělat zákvas, tj. posbíráš kýbl hroznů, podrtíš, vymačkáš v ruce do PETKy, tu dáš někde na teplo. V době, kdy budeš lisovat, bude už v PETce burčák, který naleješ do odkaleného moštu. Můžeš mošt zasířit, tak na 30 mg SO2/litr (nebo jen 24h předem zasířit demižon sirným plátkem) – je to jistota, aby ti to chytlo to správné kvašení.
    Protože budeš rmut lisovat určitě na nějakém ručním lisu, budeš mít výlisnost tak 50%. Ty výlisky maj v sobě ještě spoustu cukru, kyselin a dalších dobrot – nevyhazuj je, dej je zas do toho hoboku, nalej na to vodu (polovinu množství, než jsi z nich vylisoval moštu), nechej 24-48 h odležet a vylisuj. Změř cukr a doslaď, eventuálně přidej ten kal, který jsi stočil z moštu – dodá to tomu druháku ještě šmak. Burčák „druhák“ nikdo od opravdového nepozná, nemusíš pít burčák z moštu a zbyde ti víc na víno.
    Další dotazy? :-))

    #197053 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Tak jsem zatím vše vylísoval a dal do demižonu, které jsem zasířil sirným plátkem a nechám 24 hodin odkalit, přidal jsem i pyrosulfit. Dnes stočím do druhého demižonu bez kalu, dosladím a přidám kvasinky co mám. Kal smíchám ještě s buničinou a zkusím vylísovat jestli z toho ještě něco bude a přiliju to do demižonu. Dám kvasnou zátku a v tomto stavu nechám. Jak dlouho?

    #199896 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím, mám dotaz, při druhém pokusu jsem znovu vylísoval bobule. Vše jsem dal do demižonu již i odkalil. Dal kvasnou zátku a nyní mi to už dva dny v té kvasné trubičce s vodou bublá. Co ted stím? Nyní se dělá burčák? Jak poznám že je burčák hotový a mám ukončit kvašení?
    Díky

    #199985 odpověď

    Wimpi
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Logicky – chcete-li burčák, průběžně ochutnávejte. Až Vám to bude chutnat, vypijte. Co nevypijete, zamražte pro pozdější použití. Až se burčák zlomí (=bude obsahovat příliš mnoho alkoholu), nebude již pitelný a pak nezbývá, než jej nechat dokvasit na víno.

    #200543 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Zdravím tak mošt je vykvašený, kvasinky nebo co to tam zůstalo si sedlo na dno. Co ted stim? Stočit do druhého demižonu a nechat čistit?
    Případně něco přidat? Pokud to stočím do druhého demižonu, mám na to dát znovu tu kvasnou zátku nebo zašpuntovat?

    Díky za rada.

    #200554 odpověď

    dall
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Stocit z kvasnic, zasirit, zaspuntovat.

    #200596 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Kolik by mělo mít víno alkoholu po vykvašení? Podle vinoměru, mi to ukazuje cca 8.
    A dá se vino nějak dosladit, aby nebylo tak trpké?
    Například hroznovým koncentrátem?

    #200598 odpověď

    Myslim ze mereni vinomerem neni dostatecne presne. Meril jste cukernatost mostu pred kvasenim? Podle toho se da urcit obsah alkoholu v hotovem vine. Dosladit muzete cim, chcete jen doufam ze to pak nebudete nikomu nabizet k piti :-). Trpkost by se mela z vina postupne vytracet lezenim. Dejte mu cas.

    #200601 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Cukernatost byla 21 na mostomeru.

    #200608 odpověď

    Zjednodusene se to da spocitat rovnici „Cukernatost * 0,6“, coz by odpovidalo zhruba 12,6 stupnu alkoholu ve vine, pokud prokvasilo do „sucha“

    #200609 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Díky za pomoc. Ještě se zeptam, jak poznám ze je vykvaseny do sucha? Kvasnou zátku mám, ale už žádné bublani. A da se změřit cukernatost i po vykvaseni? Třeba cukromerem.

    #200617 odpověď

    Pokud jste to nezastavoval v prubehu kvaseni a nechal to dojet az do stadia , kdy uz to nebubla tak to pravdepodobne dokvasilo do sucha. I vzhledem k tomu, ze zminujete, ze je vino trpke. Ale je tam i moznost, ze se kvaseni v prubehu z nejakeho duvodu zastavilo samovolne (tech duvodu muze byt vice). Mereni zbytkoveho cukru se provadi vetsinou v laboratori, ale pro malovinare je to zbytecne.

    #200620 odpověď

    Mobisek28
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Díky, ještě dotaz, když to ztocim od kvasinek do demizonu, může být naplněny pouze do tristvrte, nebo je lepší aby to bylo do plna nádoby? Musel bych to rozdělit do menších nádob, které nemám. A můžu jako lajk poznat, jestli je vino vykvaseno?

Prohlížíte 15 příspěvků - 1 z 15 (celkem z 60)
Odpověď na: Domácí výrobu vina a burčaku pro nováčka.
Osobní informace: