Bakterie MLF v kvasinkách

Úvodní stránka Fóra Vinařská sekce Bakterie MLF v kvasinkách

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  lojza1 a poslední změna proběhla 21.1.2019.

Prohlížíte 9 příspěvků - 1 z 9 (celkem z 9)
  • Autor
    Příspěvky
  • #152799 odpověď

    babra

    Letos se mi ve všem, do čeho jsem dal sušené kvasinky BS, rozjela MLF. Např. v MOPRu zasířeném na 40, který jsem nechal v teple. Dokonce i v jablečném cideru, který je z pasterizovaného moštu (90°C horký mošt do lahví) a dělal jsem ho doma do nového čistého demižonu, nemohlo tak dojít ke kontaminaci z vína ve sklepě. Cider dokvasil do sucha a začal se čistit, nechal jsem ho v teple, že ho zkusím naočkovat trochou kalů z vína a rozjet MLF, ale po týdnu koukám, že je opět napěněný, zamíchám tyčkou a pění to jak blázen. Tak mě napadlo, není možné, že bakterie Oenococcus oeni jsou přítomny v sušených kvasinkách?

    Principiálně – vinné kvasinky se logicky asi získávají z vína, pochybuji, že by je pěstovali na nějakém sterilním substrátu, pokud kvasinky pak usuší stejnou technologií, jakou se suší kultury bakterií (vakuové vymražování), bakterie by mohly v kvasinkách přežít a jestli jsem koupil nějakou čerstvou várku, která byla skladována v chladu, část bakterií byla ještě životachopná… je to moc nepravděpodobná teorie?

    #152801 odpověď

    valtičákjakpoleno

    Pletete se, kvasinky se právě dělají na substrátu, jinak přítomnost bakterií je podle mojeho názoru hloupost. Takový produkt by nikdo nechtěl, jinak dělám ve vinařině dost dlouho a kvasinky dávám jak doma, tak v robotě skoro do všech vín a JMF jsem doma nikdy neměl, tam kde nechci aby byla…

    Tato kontaminace to nejspíš nebude… ale zkusil bych se podívat jakou stáčíte hadičkou, jaký používáte koštýř a tak…ono stačí jít koštýřem nebo šlauchem z jednoho demižonu do druhého a už to máte.

    Ten pes bude zakopaný někde jinde…

    #152803 odpověď

    MOLL

    sterilní substrát – voda + cukr je levný. Určitě ho sterilizují a neprodávají kvasnice z vína (ale někdo by to měl občas prověřit)

    To jste si přenesl vlastní snahou.

    #152804 odpověď

    babra

    Právě přenos náčiním je určitě možný ve sklepě, kde jsem to asi neuhlídal, ale co Cider, který mám doma ve spižírně? Nepřinesl jsem domů vůbec nic ze sklepa, krom krabice se všemi preparáty, co používám. Pixla s kvasinkami nebyla od vinobraní vůbec otevřená, ale pravda, v krabici jsem měl sáček od bakterií Viniflora, prázdný, vypláchnutý vínem a docela dost byl cítit, když jsme ho vyhazoval. Že by se bakterie „rozlezly“ a zamořily mi tu krabici a z ní se mi pak při odvažování dostaly do nečeho, co jsem sypal do moštu, se mi také zdá dost nepravděpodobné. Teď mě napadá, že v krabici mám i odměrný válec a moštoměr, určitě jsem ale všechno myl, válec jsem navíc i vypařoval horkou vodou. A to je jediné společné náčiní, co jsem doma u cideru použil. Proto mě hned napadlo, že se to tam muselo dostat s kvasinkami, výživou, nebo bentonitem. Pokud to tak není, pak se mi v Cideru rozjelo nějaké jiné kvašení, třeba kontaminací jinými bakteriemi, v chuti ale zatím není nic nepříjemného cítit.

    #152808 odpověď

    R23

    Jak už tady uvádíte, měl jste společné náčiní jak pro výrobu vína tak i pro výrobu toho Cideru. Píšete že jste vždy vyplachoval vodou a sáček od bakterií vínem. Bohužel to ale nestačí. Když jsem kupoval bakterie na JMF tak mi prodejce kladl důraz na čistotu jinak se mi to rozleze po celém sklepě, bylo mi řečeno že vypláchnutí samotnou vodou nestačí, minimálně ve velmi slabém roztoku disiřičitanu a vody, samotná voda totiž nestačí. Já sem měl nakonec vyčleněnej vzlášť štupr, čistou vodu na vyplachování a teploměr pro nádobu ve které probíhala JMF a nic se mi ve sklepě nerozšířilo. V tom cideru to bude nejspíš přenesená JMF z vašeho náčiní.

    #152809 odpověď

    MOLL

    si taky nedesinfikujem. Ruce někteří jo.

    Když testovali geneticky upravený kvasinky, tak přišli na to, že do 200 metrů od sklepa byly všude. Ostatní mikroorganizmy jsou vlezlý stejně.

    #152811 odpověď

    babra

    Nechci se opakovat, ale pro výrobu Cideru jsem nepoužil žádné společné náčiní, krom odměrného válce, který jsem před použitím vypařil vřelou vodou z varné konvice. Navíc vše co jsem použil, jsem průběžně dezinfikoval 5% roztokem disiřičitanu, který mám v rozprašovači. Sáček od bakteriíí jsem vyplachoval logicky jen proto, abych dostal do vína celý obsah sáčku – granulát byl z velké části zevnitř sáčku nalepený. Chyba byla, že jsem sáček pak nevyhodil, ale strčil ho zpět do krabice s preparáty. Nicméně i tak se mi to s tím zamořením nezdá. Všude se píše, jak je třeba s bakteriemi Oenococcus zacházet v rukavičkách, pomalu na ně ani nedýchat, aby chudinky nezdechly a ty potvory mně zamoří vše? Pokud to tak je, tak došlo k přenosu spíš těma rukama. Nevadí, alespoň na přes rok nemusím kupovat drahé bakterie :-).

    #152813 odpověď

    valtičákjakpoleno

    No zásadní chyba je, že jste hned sáček od bakterií nevyhodil někam do řiti, ale ještě ho skladoval… po sklepě jste si to roztahal koštýřem a hadičkama.

    No a v tom cideru to mohlo nastartovat samovolně. Tak jak v některých vínech.

    Jinak podle mě vám 5ti% roztok SO2 stejně nic desinfikovat nebude, myslím, že je to zbytečná práce.

    #204407 odpověď

    lojza1
    Účastník
    Poslat vzkaz

    Na MLF jsou dobrá MBRka, účinnost je slušná. Používám pravidelně.
    zanaromi.cz/produkt/lalvin-31-mbr/

Prohlížíte 9 příspěvků - 1 z 9 (celkem z 9)
Odpověď na: Bakterie MLF v kvasinkách
Osobní informace: